Czytelnia

Od czasu do czasu dostaję od Was zapytania jakie książki mógłbym Wam polecić w celu poszerzenia wiedzy z finansów osobistych i nie tylko. Postanowiłem więc przygotować listę wartościowych książek, które przeczytałem i w 100% mogę je Wam zarekomendować. Pozycji mogłoby być zdecydowanie więcej, ale starałem się wybrać te najlepsze. Wiele z nich było dla mnie inspiracją do zmiany myślenia, podjęcia działania i bardzo przyczyniły się do rozwoju mojej osoby. Zapraszam więc do zapoznania się z moją subiektywną listą lektur obowiązkowych 🙂 

Chciałbym abyś wiedział, że niektóre z podanych niżej linków to tzw. linki afiliacyjne. Kliknięcie w nie nic Cię nie kosztuje, ale pozwoli mi zarobić drobną prowizję, jeśli zdecydujesz się na zakup książki. Chciałbym abyś był tego świadomy, dlatego nie ukrywam tej informacji przed Tobą.

 

Książki blogerów:

Finansowy Ninja - Michał SzafrańskiFinansowy Ninja – Michał Szafrański

Książka Michała pokaże Ci jak dobrze zarządzać swoimi finansami. Nie jest to typowy podręcznik
do ekonomii, a bardziej poradnik dla Kowalskiego (i nie tylko 😉 ) jak opanować finanse osobiste. Istny zbiór usystematyzowanej wiedzy o finansach. Książka napisana jest prostym językiem, więc każdy ją zrozumie. Dodatkowo wykresy, obliczenia, różne życiowe przykłady, które są idealnym uzupełnieniem bloga Michała. Mimo wielu stron, naprawdę same konkrety, bez „lania wody”.

Podsumowując, Michał wyczerpał temat jeżeli chodzi o finanse osobiste. Warto podkreślić, że książka jest bestsellerem, w liczbie ponad 55 tys. sprzedanych egzemplarzy. Wynik kosmiczny! Czapki z głów za całokształt twórczości Michała 🙂 

Blog – Jak Oszczędzać Pieniądze

 

Finanse osobiste Jak zadbać o własne finanseJak zadbać o własne finanse? – Marcin Iwuć

Jest to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, która interesuje się finansami osobistymi. A może mówiąc przekornie właśnie dla takich osób, które finansami się nie interesują? Bo nigdy nie jest za późno i książka Marcina na pewno Ci w tym pomoże.

Jeżeli świat finansów Cię przeraża, to ta książka jest napisana idealnym językiem dla Ciebie, prosto i przejrzyście.

Książka jest podzielona na dwie części – pierwsza to podstawy finansowego bezpieczeństwa, druga to program zarządzania finansami w 10 krokach. Każda z części podzielona jest na podrozdziały, które skupiają się na konkretnym aspekcie domowych finansów. Co najbardziej mi się podoba to fakt, że Marcin prezentuje podejście do finansów, które jest mi bardzo bliskie. Pragmatyczne, bez przeginania i obiecywania recept na sukces finansowy w 2 tygodnie. To się nie uda. Tylko dobre nawyki finansowe i zdrowy rozsądek pozwolą Ci uporządkować Twoje finanse.

Blog – Finanse Bardzo Osobiste

 

Finanse domowe krok po krokuFinanse domowe krok po kroku – Alicja Zalewska-Choma

Książka Alicji to nie jest kolejny sztywny i nudny poradnik (chociaż ja takie też bardzo lubię 😉 ). Znajdziesz w nim mnóstwo ćwiczeń i zadań, które pomogą Ci zapanować nad swoimi finansami. Napisana jest bardzo prostym językiem, więc jeśli przerażają Cię zagadnienia finansowe, to nie musisz się o to martwić.

Porady i sposoby, które przedstawia Alicja są bardzo praktyczne, dzięki czemu będziesz mógł od razu wdrożyć je w swoje życie. Jeśli nie możesz przekonać się do oszczędzania albo idzie Ci to opornie, ta pozycja będzie dla Ciebie idealna!

Blog – Oszczędnicka

 

Inne książki:

Bogaty Ojciec Biedny OjciecBogaty Ojciec Biedny Ojciec – Robert T. Kiyosaki

O tej książce chyba słyszał każdy, kto zamarzył o wolności finansowej. Polecam ją wszystkim, którzy planują zacząć przygodę z finansami. Książka doskonale obrazuje dlaczego jedni ludzie się bogacą, natomiast inni biednieją.

Za pomocą porównania nauk bogatego i biednego ojca autor  pokazuje jak istotnymi kwestiami są sposób myślenia i odpowiednie zarządzanie pieniędzmi. Autor podważa znaną w wielu domach zasadę, którą rodzice starają się wpajać dzieciom „Dobrze się ucz, skończ prestiżową szkołę, ciesz się dobrze płatną pracą”. Może nie jest to typowa pozycja dla finansistów, ale każdemu kto ją przeczyta na pewno zmieni myślenie na temat pracy, pieniędzy, finansów i wszystkiego z tym związanym.

 

Fastlane milioneraFastlane Milionera – MJ DeMarco

Książka, która w bardzo radykalny sposób pokazuje, że powolne dochodzenie do bogactwa nie jest najlepszym pomysłem. No może, że chcesz delektować się życiem i czerpać korzyści z oszczędności i inwestycji będąc 70-letnim staruszkiem.

Autor mówi wprost, że pracując na etacie nie masz szans na osiągnięcie sukcesu finansowego, musisz wybrać inną ścieżkę, a więc zostać przedsiębiorcą. Dlaczego tak bardzo lubię tę książkę? Autor nie patyczkuje się, a wręcz można powiedzieć wyśmiewa wszystkie powszechnie znane „recepty na sukces finansowy”.

Zapewniam Cię, że po przeczytaniu tej książki aż zagotuje się w Tobie (w pozytywnym sensie) i cytując tytuł innej znanej książki – obudzisz w sobie olbrzyma. Ja po skończeniu czytania tej książki czułem się jakbym dostał obuchem w głowę. Wiedza, którą w niej znajdziesz bardzo szybko otworzy Ci oczy! Mówiąc szczerze to moja ulubiona pozycja.

 

Bogaty albo biednyBogaty albo biedny, po prostu różni mentalne – T. Harv Eker

Ta książka według mnie zdecydowanie wygrywa z wieloma innymi poradnikami na temat bogacenia się i powiększania swojego majątku. Autor książki zachęca nas do „przeprogramowania” samego siebie, aby dążyć ku osiągnięciu wolności finansowej.

Niestety nawyki, które odziedziczyliśmy po innych ludziach (rodzinie, znajomych, otoczeniu w pracy) mają wpływ na nasze życie. Autor pokazuje nam krok po kroku jakie i gdzie robimy błędy, dlaczego jesteśmy tu gdzie jesteśmy (stoimy w miejscu?), dlaczego nasze dochody są takie jakie są i co musimy uczynić, aby to wszystko zmienić.

Jedyne co może trochę razić w książce, to nadmierna autopromocja szkolenia autora „Umysł Milionera”, gdzie wychwalane są cudowne efekty jakie ono przynosi. Nie mówię, że tak nie jest, ale promocję szkolenia mógł autor odstawić na bok 😉

 

Emerytura nie jest Ci potrzebnaEmerytura nie jest Ci potrzebna – Jacek Borowiak

Do tej pozycji mam ogromny sentyment. To od niej wszystko się zaczęło, a tak naprawdę wszystko się zmieniło jeśli chodzi o mój świat finansów. Żałuję, że nie trafiła w moje ręce kilka lat wcześniej.

Autor przytacza wiele przykładów i wyliczeń (a jak zauważyliście bardzo lubię cyferki 😉 ), które obrazują omawiane zagadnienia.

Książka ta cieszy się największym zainteresowaniem wśród zwycięzców moich konkursów na blogu. Śmiało mogę stwierdzić, że gdyby Pan Jacek stosował tak dobry marketing jak Michał Szafrański, książka byłaby dużo bardziej popularna, bo według mnie każdy Polak powinien ją przeczytać 🙂 Jako ciekawostkę dodam, że Pan Jacek też prowadzi bloga – Lot do celu.

 

Sekrety amerykańskich milionerówSekrety Amerykańskich Milionerów – William D. Danko, Thomas J. Stanley 

Genialna książka. Nie tyle motywuje, co pokazuje fakty potwierdzone badaniami. Tytuł dla wielu może wydawać się populistyczny, ale sama książka to cierpliwe i precyzyjne studium amerykańskich milionerów z lat 90-tych. Obowiązek dla każdego, kto pragnie zacząć budować własny majątek. Obala ona mit na temat bycia bogatym, jak wygląda życie milionera i przede wszystkim o tym jak dochodzi się do majątku.
Bogactwo nie oznacza bowiem, jak się powszechnie uważa, wysokich zarobków, bo nawet jeśli zarobiłeś dużo pieniędzy, lecz wszystko wydałeś, to nie stałeś się ani odrobinę bogatszy. Książka pokazuje, że absolutnie każdy w swoim życiu może zbudować pokaźny majątek.

Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomościWolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości – Sławek Muturi, Robert Zduńczyk

Jak wiecie, sam stawiam na nieruchomości na wynajem, dlatego musiała w tym zestawieniu znaleźć się pozycja dotycząca właśnie tego obszaru. I tutaj polecam Wam książkę Pana Sławka Muturiego, który nie tylko opisuje jak inwestować w nieruchomości, ale też pokazuje jak można osiągnąć dzięki temu wolność finansową.

Ogromnym plusem jest fakt, że osadzona jest w 100% w polskich realiach. Dużo praktycznych wskazówek i co ważne, napisana bez tego typowego amerykańskiego marketingo-bełkotu 🙂

Konkretnym źródłem wiedzy na temat inwestowania w nieruchomości jest także blog pana Sławka – Fridomia.

 

Listę polecanych książek pozostawiam otwartą i będę starał się ją na bieżąco aktualizować. Jeśli chciałbyś podzielić się ze mną inną, wartościową pozycją, której nie znalazłeś na mojej liście to proszę daj mi o tym znać:

kadenlink@gmail.com

(Visited 696 times, 1 visits today)